2019 THD Contest Results

The Tennessee Historical Society would like to congratulate the winners
of the 2019 Tennessee History Day competition as well as
all of our participants from across the state.

 

 

 

Click to download a PDF of the medalists in all categories and the Special Award winners,

or take a look at the Secretary of State’s official press release.

View galleries of images.

2019 MEDALISTS

JUNIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY

1st

Muhammad Ali: Triumph Over Tragedy

Sam McNeal
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

2nd

Holding the Line: America’s Triumph at the Battle of the Bulge

Thomas Mann
Northeast Middle School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Aimee Hoffman

3rd

The Atomic Bomb

Emma Abart
Grace Christian Academy, Franklin, Williamson County
Educator: Bruce Anliker

SENIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY

1st

The Secret City’s Deadly Secret

Eli Thompson
Berean Christian High School ISP, Knoxville, Knox County
Educator: Sharron Thompson

2nd

Guernica: Between the Canvas and the Catastrophe

Katherine Chen
Farragut High School, Knoxville, Knox County
Educator: Angela Breeding

3rd

Scribes of Truth: Writing Historical Tragedy into Political Triumph in the Progressive Era

Lenora Upchurch
Watertown High School, Lebanon, Wilson County
Educator: Barbara Marks

JUNIOR GROUP DOCUMENTARY

1st

The Malaria Project: The Secret Triumph and Tragedy of Modern Medicine

Sophie Anderson, Piper Greene
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

2nd

The Triumph and Tragedy of the Memphis Sanitation Strike

Tanoah Champion, Naomi Bucio
Memphis Rise Academy, Memphis, Shelby County
Educator: Caitlin McElligott

3rd

Harry T. Moore: A Civil Rights Activist Lost to Tragedy

Destiny Gonzalez, Amanda Torres,
Gabrielle Pearson
Northeast Middle School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Ryan Darling

SENIOR GROUP DOCUMENTARY

1st

“For I Was Dying”: The Triumph and Tragedy of Ms. Eula Hall

Shelby McNeal, Tate Greene
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

2nd

X Marks the Spot: The Rosalind Franklin Story

Riley Whitecotton, Francisco Camacho
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

3rd

From the Ashes of the Fire: Triangle Shirtwaist Factory Fire

Merritt Kelley, Cara Paty, Liza Rogers
Girls Preparatory School, Chattanooga, Hamilton County
Educator: Caroline Carlin

JUNIOR INDIVIDUAL EXHIBIT

1st

Suffering for Suffrage

Melanie Band
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

2nd

Civil War Medicine: The Advancements Ignited by Tragedy

Catherine Drake
Northeast Middle School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Aimee Hoffman

3rd

Cornelia Fort: Patriot of the Skies

Brooke Rasnick
Northeast Middle School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Whitney Joyner

SENIOR INDIVIDUAL EXHIBIT

1st

The Iran Hostage Crisis

Sarah Qadhi
Pleasant View School, Memphis, Shelby County
Educator: Calvin Shaw

2nd

“Forgotten by Many, Remembered by Few”: The Tragedy and Triumph of the S.S. Leopoldville

Ashlynn Malone
Sevier County High School, Sevierville, Sevier County
Educator: Rebecca Byrd

3rd

All Aboard From Asia to America: Chinese Immigrants And The First Transcontinental Railroad

Betty Gong
Battle Ground Academy, Franklin, Williamson County
Educator: Alana Gilmore

JUNIOR GROUP EXHIBIT

1st

“Think of Me” Finding Triumph in the Tragic Journey of Mental Illness in America

Lawrence Mancini, Macy Jackson, Layla Bowman
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

2nd

A Walk of Faith: The Clinton 12

Annabelle Lesch, Syler Lindsey, Savannah Ward, Samuel Ward
Oak Grove Homeschool Cooperative, Knoxville, Knox County
Educator: Aimee Ward

3rd

Polio and the Vaccine

Aubrynn Hughes, Maya Abdelhalim
Northeast Middle School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Ryan Darling

SENIOR GROUP EXHIBIT

1st

Unite to Do What’s Right: The Triumph of the Danish Resistance

Kaylei Malone, Haylin Ownby
Sevier County High School, Sevierville, Sevier County
Educator: Rebecca Byrd

2nd

Willowbrook State School: The “Snakepit” that Shocked a Nation into Reform

Sophia Hall, Narisa Naidoo, Alicia Dinwiddie
Summit High School, Spring Hill, Williamson County
Educator: Jackie Zigelsky

3rd

Fever Season: The Tragic Role Yellow Fever played in the Triumph of Public Health Reform in Memphis, 1878

Tia Dyson, Artrianna Freeman
Memphis Rise Academy, Memphis, Shelby County
Educator: Caitlin McElligott

JUNIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE

1st

Alice Paul and the Nineteenth Amendment

Mackenzie Egan
West Wilson Middle School, Mount Juliet, Wilson County
Educator: Amy Wilken

2nd

Tennessee Coal Creek War

Nia Yusuf
Pleasant View School, Memphis, Shelby County
Educator: Calvin Shaw

3rd

Elvis Presley, The Rise and Fall of a Legend

Ethan Elder
STEM Co-Op, Maryville, Blount County
Educator: Allison Elder

SENIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE

1st

X Girls: the Triumphs and Tragedies of Clinton Engineer Works’ Lady Laborers

Arabella Sarver
Cross Creek Christian School, Sweetwater, Monroe County
Educator: Tammy Sarver

2nd

Le Fantôme de Olympe: The Enlightenment and the Terror

Reece Brown
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Jill Robbins

3rd

The Kirov Assassination: The Tragic Story of Stalin’s Triumph

Angelina Ivanova
Franklin High School, Franklin, Williamson County
Educator: Ray Scheetz

JUNIOR GROUP PERFORMANCE

1st

The Atomic Quandary

Hayley Mcmanic, Malaika Kumar, Risha Manga, Dany Hamze, Nikhita Srinivas
Lausanne Collegiate School, Memphis, Shelby County
Educator: Catherine Hammons

2nd

Hidden Within: The Triumph and Tragedy of the Culper Spy Ring

Ian Boghani, Liam Garris, Luke Hutchinson
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

3rd

Winter at Valley Forge

Hannah Hill, Katie Wilhoit, Lucia Gordon, Alana Johnson
Bearden Middle School, Knoxville, Knox County
Educator: Maureen Schenk

SENIOR GROUP PERFORMANCE

1st

The Women of the Secret City: One Calutron Girl’s Story of the Manhattan Project

Jad Hamze, Dalia Chemaitilly, Cailin Brown, Ali Devji, Isabel Kagoo
Lausanne Collegiate School, Memphis, Shelby County
Educator: Rebecca Hodges

2nd

The McGavocks: Veneration of the Confederation

Elijah Sammons, Rylan Vickers, Isaac Sammons, Kainan Johnson, Kaley Hunter
HUB Homeschool Co-Op, Summertown, Lawrence County
Educator: Tammy L. Vickers

3rd

No Irish Need Apply

Pi Eager, Harrison Darby, Cole Christensen
McCallie School, Chattanooga, Hamilton County
Educator: Duke Richey

JUNIOR INDIVIDUAL WEBSITE

1st

Pick Your Poison: The Triumph and Tragedy of DDT

Zaheen Chowdhury
Pleasant View School, Memphis, Shelby County
Educator: Andre Clarke

2nd

Columbus and the Taino: The Discovery that Led to a Tragedy

Nashla Rodriguez Moncion
Northeast Middle School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Aimee Hoffman

3rd

What Comes from Absence: The Effect of Nazi Art Plunder in WWII

William Severn
Siegel Middle School, Murfreesboro, Rutherford County
Educator: Patricia Long-Lee

SENIOR INDIVIDUAL WEBSITE

1st

Holding Back the Waters: The Tennessee Valley Authority

Olivia Sharp
L&N STEM Academy, Knoxville, Knox County
Educator: Derek Griffin

2nd

From the Met to the Marne: The Development and Application of American Armor During the Great War

Gus Buck
McCallie School, Chattanooga, Hamilton County
Educator: Duke Richey

3rd

Algeria’s Fight Against French Imperialism

Wissal Boudaoud
Pleasant View School, Memphis, Shelby County
Educator: Calvin Shaw

JUNIOR GROUP WEBSITE

1st

The Apollo Missions: Triumphs and Tragedies that Sparked Greatness

Kaleb Batista, Gideon Hoffman, Nevaeh Johnson
Northeast Middle School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Aimee Hoffman

2nd

The Tragedy of Mary I

Sophia Stone, Mayyadah Alzaben
St. Georges Independent School, Collierville, Shelby County
Educator: Traci Erlandson

3rd

Triumph and Tragedy of the Atomic Bomb

Julia Angerer, Keira McConville
St John Neumann Catholic School, Knoxville, Knox County
Educator: Michele Tarricone

SENIOR GROUP WEBSITE

1st

Cracking Enigma: Tragic Cost of Triumph

Naisha Chowdhury, Manal Aboushala
Pleasant View School, Memphis, Shelby County
Educator: Andre Clarke

2nd

The Scilly Naval Disaster of 1707: The Tragedy that Revolutionized Sea Navigation

Jiarui Han, Yuxuan Zhang, Claudia Levi
Farragut High School, Knoxville, Knox County
Educator: Angela Breeding

3rd

Down in New Orleans: The New Orleans School Crisis of the 1960s

Varsha Babu, Ariane Burt, Ashley Dai, Alice Zhang
Farragut High School, Knoxville, Knox County
Educator: Angela Breeding

JUNIOR INDIVIDUAL PAPER

1st

The Election of 1828: Political Triumph Leads to Personal Tragedy

Rowan Carey
Northeast Middle School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Aimee Hoffman

2nd

From Tiananmen Square to the International Stage: The Heroic Activism of Dr. Yang Jianli

Lily Sousa
Siegel Middle School, Murfreesboro, Rutherford County
Educator: Patricia Long-Lee

3rd

The Tragedies and Triumphs of the Gwangju Uprising in South Korea

Stephanie Cho
West Valley Middle School, Knoxville, Knox County
Educator: Karen Peterman

SENIOR INDIVIDUAL PAPER

1st

The My Lai Massacre: the Tragedy and Its Triumphs
Rena Liu

Rena Liu
Farragut High School, Knoxville, Knox County
Educator: Angela Breeding

2nd

The Freedmen’s Bureau and the Emergence of the Ku-Klux Klan

Andrei Gaylord
Gaylord Homeschool, Brentwood, Williamson County
Educator: James Gaylord

3rd

Triumph Topped Tragedy: The Gubernatorial Legacy of Tennessee’s Frank Goad Clement During the First Public High School Integration in the South

Eden Carnes
Disco Institute, Friendsville, Blount County
Educator: Elithe Carnes

2019 SPECIAL AWARDS

BEST PROJECT IN AFRICAN AMERICAN HISTORY, JUNIOR DIVISION

sponsored by the Planning Committee, Nashville Conference on African American History and Culture

Abbey Vincent
Junior Individual Website
Kelly v. Board of Education: A Triumph for the System but a Tragedy for the Children Involved
St. Georges Independent School, Germantown, Shelby County
Educator: Traci Erlandson

BEST PROJECT IN AFRICAN AMERICAN HISTORY, SENIOR DIVISION

sponsored by the Planning Committee, Nashville Conference on African American History and Culture

Varsha Babu, Ariane Burt, Ashley Dai, Alice Zhang
Senior Group Website
Down in New Orleans: The New Orleans School Crisis of the 1960s
Farragut High School, Knoxville, Knox County
Educator: Angela Breeding

BEST PROJECT IN TENNESSEE HISTORY, JUNIOR DIVISION

sponsored by Humanities Tennessee

Annabelle Lesch, Syler Lindsey, Savannah Ward, Samuel Ward
Junior Group Exhibit
A Walk of Faith: The Clinton 12
Oak Grove Homeschool Cooperative, Knoxville, Knox County
Educator: Aimee Ward

BEST PROJECT IN TENNESSEE HISTORY, SENIOR DIVISION

sponsored by Humanities Tennessee

Matthew Merritt
Senior Individual Paper
The Environmental Tragedy of Chattanooga Creek: The Superfund Sites that Prompted a Social Triumph in Tennessee
McCallie School, Chattanooga, Hamilton County
Educator: Duke Richey

MARGARET LINDSLEY WARDEN PRIZE FOR BEST PROJECT IN WOMEN’S HISTORY, JUNIOR DIVISION

sponsored by the Tennessee Historical Society

Emily Barnes, Gauri Adarsh
Junior Group Performance
The Triangle Shirtwaist Factory Fire of 1911: Rising from the Ashes into Improved Labor Regulations and Working Conditions
Sunset Middle School, Brentwood, Williamson County
Educator: Leah Jones

MARGARET LINDSLEY WARDEN PRIZE FOR BEST PROJECT IN WOMEN’S HISTORY, SENIOR DIVISION

sponsored by the Tennessee Historical Society

Riley Whitecotton, Francisco Camacho
Senior Group Documentary
X Marks the Spot: The Rosalind Franklin Story
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Liz Shugart

MITCHELL MIELNIK MEMORIAL PRIZE FOR THE BEST PROJECT IN SPORTS, RECREATION, OR THE ENVIRONMENT

sponsored by Friends and Family of Mitchel Mielnik

Matthew Merritt
Senior Individual Paper
The Environmental Tragedy of Chattanooga Creek: The Superfund Sites that Prompted a Social Triumph in Tennessee
McCallie School, Chattanooga, Hamilton County
Educator: Duke Richey

SOCIETY OF TENNESSEE ARCHIVISTS AWARD FOR ARCHIVAL RESEARCH, JUNIOR DIVISION

sponsored by Society of Tennessee Archivists

Lawrence Mancini, Macy Jackson, Layla Bowman
Junior Group Exhibit
“Think of Me”: Finding Triumph in the Tragic Journey of Mental Illness in America
Clayton-Bradley Academy, Maryville, Blount County
Educator: Nicole Whitecotton

SOCIETY OF TENNESSEE ARCHIVISTS AWARD FOR ARCHIVAL RESEARCH, SENIOR DIVISION

sponsored by Society of Tennessee Archivists

Eden Carnes
Senior Individual Paper
Triumph Topped Tragedy: The Gubernatorial Legacy of Tennessee’s Frank Goad Clement During the First Public High School Integration in the South
Disco Institute, Friendsville, Blount County
Educator: Elithe Carnes

THE AGE OF JACKSON AWARD

sponsored by the Andrew Jackson Foundation

Rowan Carey
Junior Individual Paper
The Election of 1828: Political Triumph Leads to Personal Tragedy
Northeast Middle School, Clarksville, Montgomery County
Educator: Aimee Hoffman

ORAL HISTORY ASSOCIATION AWARD

sponsored by the Oral History Association

Eli Thompson
Senior Individual Documentary
The Secret City’s Deadly Secret
Berean Christian High School ISP, Knoxville, Knox County
Educator: Sharron Thompson

EDUCATOR OF THE YEAR, JUNIOR DIVISION:

Debbie Slack, Morgan County Schools

EDUCATOR OF THE YEAR, SENIOR DIVISION:

Rachel Frazier, Lenoir City High School, Loudon County