THD 2017 Contest Results

Tennessee History Day, Tennessee history, Tennessee heritage, Tennessee politics, Tennessee culture, Tennessee encyclopedia, music and much more!

2017 STATE CONTEST RESULTS

The Tennessee Historical Society would like to congratulate the winners of the 2017 Tennessee History Day

competition, as well as all of our participants from across the state.

 

Click to download a PDF of the medalists in all categories or a PDF of the Special Award winners.,

or take a look at The Secretary of State’s official press release.

2017 MEDALISTS

JUNIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY

1st

Dissidents of Rebellion: The Hidden Stand and Sacrifice of the East Tennessee Bridge Burners

Tate Greene
Clayton-Bradley Academy, Maryville
Teacher: Nicole Whitecotton

2nd

Branch Rickey

Caden Varner
Grace Christian Academy, Franklin
Teacher: Bruce Anliker

3rd

Taking a Stand With Art: How the Harlem Renaissance Affected the Civil Rights Movement

Olivia Larsen
Clayton-Bradley Academy, Maryville
Teacher: Nicole Whitecotton

SENIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY

1st

The East Tennessee Bridge Burners: Lincolnites Taking a Stand

Grant Smith
McCallie School, Chattanooga
Teacher: Duke Richey

2nd

The Bijou Theatre: Taking a Stand for Equality

Jared Watkins
ML&N STEM Academy, Knoxville
Teacher: Karen Stanish

3rd

The Patriotic Pioneer: Cornelia Fort’s Stand for Women in Aviation

Lenora Upchurch
Watertown High School, Watertown
Teacher: Jason Knowles

JUNIOR GROUP DOCUMENTARY

1st

Master Sergeant Roddie Edmonds: Faith, Family, Friends, Freedom

Paige Frady, Jaylin Viviano, Chase Hagler
Lake Forest Middle School, Cleveland
Teacher: Julie Mitchell

2nd

Frederick Douglass: Taking a Stand for Equal Rights

Shelby McNeal, Ailcy McGill
Clayton-Bradley Academy, Maryville
Teacher: Liz Shugart

3rd

John Brown: Taking a Stand Against Slavery

Ty Shearon, Bruce Stracener, Eli, Worsham
Jo Byrns Middle School, Cedar Hill
Teacher: Rachel Williams

SENIOR GROUP DOCUMENTARY

1st

Developing From the Negatives: The Pictures That Ended Child Labor in America

Swati Kinger, Reethu Krishnan
Collierville High School, Collierville
Teacher: Michelle Martin

2nd

American Women’s Dress Reform 1850-1920

Sana Nisar, Katie Millican, Isabel Hester, Jadyn Mattews, Olivia Hoodenpyle
Girls Preparatory School, Chattanooga
Teachers: Caroline Carlin, Ralph Covino

3rd

The Coal Creek Saga: When Miners Stood up for their Labor Rights

Zachary Medley, Abigail Wells, Alexandra Lee
L&N STEM Academy, Knoxville
Teachers: Derek Griffin, Tressie Norton

JUNIOR INDIVIDUAL EXHIBIT

1st

Bread and Roses: The Lawrence Textile Strike of 1912

Samuel Klein
Pi Beta Phi Elementary School, Gatlinburg
Teacher: Cindy Flynn

2nd

Anne Dallas Dudley: Standing Up for Women’s Rights

Sarah Davis
Clayton-Bradley Academy, Maryville
Teacher: Liz Shugart

3rd

Sons of Liberty Stance for Freedom and Independence

Grace Ene
West Creek Middle School, Clarksville
Teacher: Michael Cleghorn

SENIOR INDIVIDUAL EXHIBIT

1st

From Prisoner to Patient: Dorothea Dix Taking a Stand for the Mentally Ill

Whitley Hoffner
Pigeon Forge High School, Pigeon Forge
Teacher: Karen Kelley

2nd

Still Standing: Rex Richey and the Fight Against Bootlegging in Tennessee

Duke Richey
McCallie School, Chattanooga
Teacher: Duke Richey

3rd

Myles Horton: Taking A Stand Through Education

Brittani Mays
Clarksville High School, Clarksville
Teacher: Whitney Joyner

JUNIOR GROUP EXHIBIT

1st

The Match That Sparked a Flame: The Tiananmen Square Protest of June 4, 1989

Ella Tubbs, Alison Dropp, Becca Lilly, Colin Anderson
Spring Station Middle School, Thompsons Station
Teacher: Christopher Harrod

2nd

Betty Friedan’s Stand in Changing “Her”story: A Woman’s Fight Against the “Feminine Mystique”

Tia Dyson, Trinity McKinney, Maria Murshed, Aaliyah Winston
Memphis Rise Academy, Memphis
Teacher: Amanda Villani

3rd

Taking a Stand in the 1919 Race Riots

Haylin Ownby, Kaylei Malone
New Center Elementary School, Sevierville
Teacher: Christy Valentine

SENIOR GROUP EXHIBIT

1st

Anne Hutchinson: Religious Rebel

Hyatt Christenberry, Molly Miller, Aruha Khan, Madison Jackson
L&N STEM Academy, Knoxville
Teacher: Derek Griffin

2nd

Sophie Scholl: Laws Change, Conscience Doesn’t

Roiha Iqbal, Ayah Mohammad, Nadine Mohammad, Maya Salem
Pleasant View School, Memphis
Teacher: Robert Schueller

3rd

Coal Operators and Evicted Miners in the Paint Creek-Cabin Creek Coal Strike of 1912

Will Klein, Emerson Wright
McCallie School, Chattanooga
Teacher: Duke Richey

JUNIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE

1st

When One Monk Stood

Eli Harrison
Clayton-Bradley Academy, Maryville
Teacher: Nicole Whitecotton

2nd

Kings Mountain. Taking a stand against the British

Gabe Tipton
John Sevier Middle School, Kingsport
Teacher: John Mallick

3rd

Dolly Parton: Taking a Stanza in History

HEden Carnes
Carnes Homeschool, Friendsville
Teacher: Elithe Carnes

SENIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE

1st

Parks v. Crow: Sitting to Take a Stand

Alhusain Hadidi
Pleasant View School, Memphis
Teacher: Andre Clarke

2nd

Clarence Darrow: Taking a Stand for Science and Education

AJ Camacho
Clayton-Bradley Academy, Maryville
Teacher: Liz Shugart

3rd

Ralph McGill: Taking a Stand in the Segregated South

Walt Buzzini
McCallie School, Chattanooga
Teacher: Duke Richey

JUNIOR GROUP PERFORMANCE

1st

Lowell Mill Girls: The First Union of Working Women

Hannah Robbins, Eden Hutchinson, Isabella Miya
Clayton-Bradley Academy, Maryville
Teacher: Nicole Whitecotton

2nd

Clara Barton: Standing Up for the Good of Others

Emerson Kidd-Benthall, Tara Shealy
Clayton-Bradley Academy, Maryville
Teacher: Liz Shugart

3rd

The Man Who Stood at the Center of the Sun, Galieo Galiei and How He Stood Up Against the Church

Dalia Chemaitilly, Kathleen Heim, Jad Hamze, Ali Devji, Isabel Kagoo
Lausanne Collegiate School, Memphis
Teacher: Catherine Hammons

SENIOR GROUP PERFORMANCE

1st

The Trials and Triumphs of Harriet Tubman and Sojourner Truth in an Era of Segregation and Racism

Tori Moore-McMiller, Rebecca Price, Inara Devji, Milanca Wang
Lausanne Collegiate School, Memphis
Teacher: Rebecca Hodges

2nd

Osceola: An American Freedom Fighter Makes a Stand

Dawson Yates, Josh Martin, John Knox
McCallie School, Chattanooga
Teacher: Duke Richey

3rd

Mildred Stahlman: Breaking Boundaries and Standing for Those Who Can’t

Gracie Hall, Jennifer Finegan
Dayspring Academy, Greenbrier
Teacher: Jesse Brewer

JUNIOR INDIVIDUAL WEBSITE

1st

Jane Goodall: Protecting the Rights of the Wild

Katie Diehr
Richview Middle School, Clarksville
Teacher: Tabitha Wilson

2nd

Taking a Stand for Democracy: The Protestors at Tiananmen Square

Rulan Gu
West Valley Middle School, Knoxville
Teacher: Karen Peterman

3rd

The Boston Tea Party: Taking a Stand for Colonists’ Freedom

Vishva Patel
Pi Beta Phi Elementary School, Gatlinburg
Teacher: Cindy Flynn

SENIOR INDIVIDUAL WEBSITE

1st

They Were Men: King and the Sanitation Workers of Memphis

Mary Coleman
First Assembly Christian School, Cordova
Teacher: Joe Newman

2nd

Solidarity: Bringing Down The Iron Curtain

Andrea Huang
Ravenwood High School, Brentwood
Teacher: Andrew Elrod

3rd

Lewis Hine: Taking a Look Through My Lens

Kiana Patterson
West High School, Knoxville
Teacher: Carrie Hastings

JUNIOR GROUP WEBSITE

1st

The Clinton Twelve: Taking a Stand for Integration

Jaden Bogert, Caroline Stedina
Clayton-Bradley Academy, Maryville
Teacher: Liz Shugart

2nd

Horace Julian Bond: Taking a Stand for Civil Rights in America

Laila Amziane, Farah Abbad, Manal Abou Shala
Pleasant View School, Memphis
Teacher: Andre Clarke

3rd

Amelia’s Wild Ride

Rebecca Cox, Giovanni Pichichero
DeBusk Elementary School, Greeneville
Teacher: Nathan Darnell

SENIOR GROUP WEBSITE

1st

Dada: The Artists Who Dared to Question

Vamsi Konjeti, Leah Farmer, Sithara Samudrala, Sai Thatigotla
Ravenwood High School, Brentwood
Teacher: Andrew Elrod

2nd

Iconoclast Economist John Maynard Keynes: The Theory That Revolutionized the World

Joe Roebuck, Pranav Saravanan, Noelle Link, Arshia Basutkar
Ravenwood High School, Brentwood
Teacher: Andrew Elrod

3rd

Simón Bolívar; Liberating South American Countries

Erin Maxwell, Ruchika Rathi, Ella Ensign, Elizabeth Rowe, Kathryn Ingle
Girls Preparatory School, Chattanooga
Teachers: Caroline Carlin, Ralph Covino

JUNIOR INDIVIDUAL PAPER

1st

The Battle of Karameh: Taking a Stand that Transformed a People and Built a Movement

JMuadth Malley
Pleasant View School, Memphis
Teacher: Andre Clarke

2nd

Henry Agard Wallace: Against Bigots, Chauvinists & Dogs of War

Naisha Chowdhury
Pleasant View School, Memphis
Teacher: Andre Clarke

3rd

Taking a Stand to Save the Obed River

Carter Lowe
Coalfield School, Coalfield
Teacher: Debbie Slack

SENIOR INDIVIDUAL PAPER

1st

Taking A Stand for Humanitarian Intervention: The History of Iraq’s Kurds, Realism and the Changing Role of the United Nations

Ibtihal Malley
Pleasant View School, Memphis
Teacher: Andre Clarke

2nd

John Muir: Taking for America’s Wild Places

Aden Klein
Gatlinburg-Pittman High School
Teacher: Cindy Flynn

3rd

Thy Will Be Done: Clergy, Napalm, and the War in Vietnam

Joseph Richard
McCallie School, Chattanooga
Teacher: Duke Richey

2017 SPECIAL AWARDS

BEST PROJECT IN AFRICAN AMERICAN HISTORY, JUNIOR DIVISION:

Junior Group Exhibit
The King of the Ring
Wyatt Devall, Luke Jessie, Maksym Ulmer
St. John Neumann Catholic School, Knoxville
Teacher: Michele Tarricone

BEST PROJECT IN AFRICAN AMERICAN HISTORY, SENIOR DIVISION:

Senior Individual Documentary
The Bijou Theatre: Taking a Stand for Equality
Jared Watkins
L&N STEM Academy, Knoxville
Teacher: Karen Stanish

BEST PROJECT IN TENNESSEE HISTORY, JUNIOR DIVISION:

Junior Individual Performance
Dolly Parton: Taking a Stanza in History
Eden Carnes
Carnes Homeschool, Friendsville
Teacher: Elithe Carnes

BEST PROJECT IN TENNESSEE HISTORY, SENIOR DIVISION:

Senior Individual Performance
Clarence Darrow: Taking a Stand for Science and Education
AJ Camacho
Clayton-Bradley Academy, Maryville
Teacher: Liz Shugart

MARGARET LINDSLEY WARDEN PRIZE FOR BEST PROJECT IN WOMEN’S HISTORY, JUNIOR DIVISION:

Junior Group Exhibit
Betty Friedan’s Stand in Changing “Her”story: A Woman’s Fight Against the “Feminine Mystique”
Tia Dyson, Trinity McKinney, Maria Murshed, Aaliyah Winston
Memphis Rise Academy, Memphis
Teacher: Amanda Villani

MARGARET LINDSLEY WARDEN PRIZE FOR BEST PROJECT IN WOMEN’S HISTORY, SENIOR DIVISION:

Senior Individual Documentary
The Patriotic Pioneer: Cornelia Fort’s Stand for Women in Aviation
Lenora Upchurch
Watertown High School, Watertown
Teachers: Jason Knowles, Barbara Marks

MITCHELL MIELNIK MEMORIAL PRIZE FOR THE BEST PROJECT IN SPORTS, RECREATION, OR THE ENVIRONMENT:

Senior Individual Documentary
Comeback City: Chattanoogans Taking a Stand for a Cleaner, Better City
Griffin Ball
McCallie School, Chattanooga
Teacher: Duke Richey

SOCIETY OF TENNESSEE ARCHIVISTS AWARD FOR ARCHIVAL RESEARCH, JUNIOR DIVISION:

Junior Individual Documentary
Dissidents of Rebellion: The Hidden Stand and Sacrifice of the East Tennessee Bridge Burners
Tate Greene
Clayton-Bradley Academy, Maryville
Teacher: Nicole Whitecotton

SOCIETY OF TENNESSEE ARCHIVISTS AWARD FOR ARCHIVAL RESEARCH, SENIOR DIVISION:

Senior Group Documentary
The Cherokees: Trail to Tribal Rights
Katherine Bell, Komal Patri, Mary Beth Propes, Astra Burke
Girls Preparatory School, Chattanooga
Teachers: Caroline Carlin, Ralph Covino

DR. RUBEN BROOKS AWARD:

Junior Individual Paper
The Battle of Karameh: Taking a Stand that Transformed a People and Built a Movement
Muadth Malley
Pleasant View School, Memphis
Teacher: Andre Clarke

DR. SAM B. SMITH AWARD:

Senior Individual Paper
Taking A Stand for Humanitarian Intervention: The History of Iraq’s Kurds, Realism, and the Changing Role of the United Nations
Ibtihal Malley
Pleasant View School, Memphis
Teacher: Andre Clarke

THE AGE OF JACKSON AWARD, JUNIOR DIVISION:

Junior Individual Documentary
South Carolina and the Nullification Crisis
Joel Alejandro Santiago-Baretti
West Creek Middle School, Clarksville
Teacher: Michael Cleghorn

THE AGE OF JACKSON AWARD, SENIOR DIVISION:

Senior Group Documentary
The Cherokees: Trail to Tribal Rights
Katherine Bell, Komal Patri, Mary Beth Propes, Astra Burke
Girls Preparatory School, Chattanooga
Teachers: Caroline Carlin, Ralph Covino

TEACHER OF THE YEAR, JUNIOR DIVISION:

Tabitha Wilson, Richview Middle School, Clarksville

TEACHER OF THE YEAR, SENIOR DIVISION:

Jill Robbins, L&N STEM Academy, Knoxville

UNDERSTANDING SACRIFICE INSTITUTE, JUNIOR DIVISION:

Whitney Joyner, Northeast Middle School, Clarksville

UNDERSTANDING SACRIFICE INSTITUTE, SENIOR DIVISION:

Scott Johnson, Battle Ground Academy, Franklin

2016-2017 TEACHER AMBASSADOR:

Scott Johnson, Battle Ground Academy, Franklin